Loading

11 Haziran 2011 Cumartesi

Bilgilendirilmekten Bıktık...Cahil miyiz biz???

Seçime bir gece kala en etkili hapı sona sakladık. Başlığı merak edenler için hemen kısaca konuyu geçeyim: İzmir'de akape kadın kollarından bir grubun kordonda yanaştığı masalardan aldığı cevaptır bu. Bu cevaba göre yönlendirdiğimiz yazımızda bir bilgilendirmede bulunacağım...ufak tefek başlayalım; bu akşam huzurlu bir uyku çekin ve çekincelerinizi bir kenara atın. Herşeyin güzel ve iyi olacağına inanın. İnanırsanız olur ancak bilgi eksiğine inancın yapabileceği pek fazla bir şey yoktur.

Türkiyede seçim sistemi nasıl işler?
Meşhur %10 barajı...eveet şimdi basit bir hesap yapalım...
Diyelimki bir ilimize 6 millet vekili seçilecek; bu durumda 34. maddeye göre partilerin her bir vekil için aldığı oy 6 ya bölünür ve şu şekilde yazılır:

"!"Uyarı ÖRNEKTİR

1 2 3 4 5 6
akape x kadar oy
chp y kadar oy
mhp z kadar oy

Dikkat ettiyseniz %10 u geçen yalnızca 3 parti var o yüzden aldıkları oya göre alt alt alta yazılır. Çıkardıkları milletvekillerinin aldığı oy da yan yana 6 kolon olarak yazılır. Bu tabloda bulunan en büyük 6 rakam o il için milletvekili olmaya hak kazanır...

diyelim ki tablo şu şekilde olsun...

akape 3
chp 2
mhp 1

bu tabloda sonuç şudur...akape bu ilde chp nin 1.2 katı oy almış iken 1.5 katı kadar milletvekili çıkarmış...mhp nin de 2.6 katı oy almış iken adaletsiz seçim hesabı yüzünden 3 katı milletvekili çıkarmıştır. Bu ilde artan katsayılardan yani chp için 0,3 ve mhp için 0,4 kadar seçmenin oyu akape'ye kanalize edilmiştir.

Barajı geçemeyen partilerin oylarının boşa gittiğini bir kenara bırakın; barajı geçen partilerin bile oyları boşa gidiyor. Eğer bu ilde bağımsız bir milletvekili barajı geçse idi o da ancak ve ancak 6. milletvekili olarak sıraya girecekti. Bu tabloda bağımsızların şansı iyice azalıyor.

Moralinizi sakın bozmayın. Gerçeği bilin diye söyledim...ne kadar yırtınırsanız yırtının sistemi işletenlere oy veriyorsunuz. Atatürk'ün yaptığı devrimlerle örtüşmeyen ve Konan Evren devri yasasına göre düzenlenmiş bu kanun geçtiğimiz referandumdaki "EVET" lerle düzelmedi...en başta değişmesi gereken, ortadan kalkması gereken şey. %5 bile olsa kabul edilemez. Bu sistemin insan haklarıyla bağdaşmadığını hepimiz bilmeliyiz...ve ona göre davranmalıyız. "EVET" diyenler sistemi işletenlerin ekmeğine yağ sürdü.

Burada en büyük görev kadınlara düşüyor. Ey Türk Kadını! Birinci vazifen tacize uğrasan bile seni suçlu ilan eden, ikinci sınıf vatandaş ilan eden, kılığına kıyafetine, iffetine ve namusuna karışanlara karşı dimdik ayakta durmaktır. Yarın sandığa giderken vatandaşlar; erkek veya kadın tüm Atatürk'lere, Gezmiş'lere, Mumcu'lara veya Kışlalı'lara oy vermeniz gerektiğini unutmayın. Hayal olmasın...gerçek olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder